Providing you the best range of natural turmeric powder, 25kg turmeric powder and 1 kg turmeric powder with effective & timely delivery.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Variety | Sangli |
| Curcumin Content | 3% - 5% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Certification | FSSAI |
| Form | Powder |
| Grade | Food Grade |
| Moisture Content | 10% Max |
| Polish Type | Double Polished |
| Ash Content | 8% Max |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Variety | Salem |
| Curcumin Content | Min 3% |
| Organic | No |
| Polish Type | Double Polished |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Intended Use | Cosmetic, Medicinal |
| Packaging Size | 5 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Variety | Salem |
| Curcumin Content | Min 3% |
| Specialty Type | Regular (Haldi) |
| Organic | No |
| Polish Type | Double Polished |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Intended Use | Cooking, Cosmetic, Religious Use, Medicinal |
| Packaging Size | 25 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India