We are a leading Manufacturer of 25 kg safed musli powder, natural safed musli powder, 1 kg safed musli powder and safed musli powder from Ahmedabad, India.
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Processing Type | Raw Powder |
| Saponins | 40% Saponins |
| Herbal Ratio | 10:1 |
| Plant Part Used | Root |
| Form | Fine Powder |
| Usage | Pharma, Food Supplement, Nutraceutical, Ayurvedic |
| Grade Standard | Herbal Grade |
| Color | Cream |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | India |
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Processing Type | Raw Powder |
| Saponins | 20% Saponins |
| Herbal Ratio | 5:1 |
| Plant Part Used | Root |
| Form | Fine Powder |
| Usage | Ayurvedic |
| Grade Standard | Herbal Grade |
| Color | Off White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Processing Type | Raw Powder |
| Saponins | 40% Saponins |
| Herbal Ratio | 5:1 |
| Plant Part Used | Root |
| Form | Fine Powder |
| Usage | Ayurvedic, Nutraceutical |
| Grade Standard | Herbal Grade |
| Color | Off White |
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 420 Kg
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | SKYLINE EXIM SOURCES |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Safed musli is a rare herb from India. It is used in traditional systems of medicine including Ayurv |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India