We are a leading Manufacturer of natural red chilli flakes, 25kg red chilli flakes and 1kg red chilli flakes from Ahmedabad, India.
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Chilli Variety | Teja |
| Heat Level | Medium |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Flakes |
| ASTA Color | 60-80 ASTA |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Paper Bag |
| Usage | Seasoning Blend, Namkeen, Restaurant, Pickle, Snacks, Sauce |
| Certifications | FSSAI |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Chilli Variety | Teja |
| Heat Level | Medium |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Flakes |
| ASTA Color | 60-80 ASTA |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Paper Bag |
| Usage | Seasoning Blend, Namkeen, Pickle, Sauce, Restaurant, Snacks |
| Certifications | FSSAI |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Chilli Variety | S4 |
| Heat Level | Medium |
| Form | Flakes |
| ASTA Color | 60-80 ASTA |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Paper Bag |
| Usage | Seasoning Blend, Restaurant, Snacks, Pickle, Namkeen, Sauce |
| Certifications | FSSAI |
| Packaging Size | 25 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India