Providing you the best range of natural dehydrated mint powder, 25kg dehydrated mint powder and 1kg dehydrated mint powder with effective & timely delivery.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Mint |
| Application | Sauces, Seasoning, Beverages, Snacks, Ready Mixes, Bakery |
| Formulation | Dehydrated |
| Pack Size | 25 kg |
| Shelf Life | 18 Months |
| Leaf Type | Mint Leaf |
| Solubility | Water Soluble |
| Certifications | FSSAI |
| Color Shade | Green |
| Salt Content | Low Salt |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Mint |
| Application | Seasoning, Ready Mixes, Beverages, Snacks, Bakery, Sauces |
| Formulation | Dehydrated |
| Pack Size | 25 kg |
| Shelf Life | 18 Months |
| Leaf Type | Mint Leaf |
| Certifications | FSSAI |
| Color Shade | Green |
| Salt Content | Low Salt |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Mint |
| Application | Snacks, Beverages, Ready Mixes, Bakery, Sauces, Seasoning |
| Formulation | Dehydrated |
| Shelf Life | 18 Months |
| Leaf Type | Mint Leaf |
| Solubility | Water Soluble |
| Certifications | FSSAI |
| Color Shade | Green |
| Salt Content | Low Salt |
| Pack Size | 25 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India