Pioneers in the industry, we offer 25 kg dehydrated carrot powder, 25kg dehydrated carrot powder, 1kg dehydrated carrot powder, 1 kg dehydrated carrot powder and natural dehydrated carrot powder from India.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Health Drinks, Seasoning, Cosmetic, Nutraceutical, Bakery Products, Food & Beverage |
| Packaging Size | 25 kg |
| Certifications | FSSAI |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Paper Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Food & Beverage |
| Packaging Size | 25 kg |
| Certifications | FSSAI |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Nutraceutical, Food & Beverage, Bakery Products, Health Drinks |
| Packaging Size | 25 kg |
| Certifications | FSSAI |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Paper Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Health Drinks, Cosmetic, Food & Beverage, Seasoning, Nutraceutical, Bakery Products |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Cosmetic, Nutraceutical, Seasoning, Bakery Products, Health Drinks, Food & Beverage |
| Packaging Size | 25 kg |
| Certifications | FSSAI |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India