Pioneers in the industry, we offer barley grass powder, 1kg organic barley grass powder, 25kg barley grass powder, 25 kg barley grass powder, natural barley grass powder and 1 kg barley grass powder from India.
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Storage Instruction | Store In Cool And Dry Place |
| Main Ingredient | Barley Grass |
| Test Method | Natural Farming |
| Processing Technology | Natural Farming |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Ingredients | Natural Farming |
| Brand | Soul Aura |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Cultivation Type | Organic |
| Drying Method | Spray Dried |
| Grade | Food Grade |
| Form | Raw Powder |
| Protein Content | 20–25% |
| Usage | Health Drink |
₹ 310 / Kg Get Latest Price
| Cultivation Type | Organic |
| Drying Method | Spray Dried |
| Grade | Food Grade |
| Form | Raw Powder |
| Protein Content | 20–25% |
| Usage | Smoothie Mix, Feed Additive, Tablet Capsule |
| Certification | FSSAI |
| Gluten Free | Yes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Cultivation Type | Natural Farming |
| Drying Method | Shade Dried |
| Grade | Nutraceutical |
| Form | Raw Powder |
| Protein Content | 20–25% |
| Usage | Health Drink, Smoothie Mix, Tablet Capsule, Feed Additive |
| Certification | FSSAI |
| Gluten Free | Yes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Cultivation Type | Conventional |
| Drying Method | Shade Dried |
| Grade | Nutraceutical |
| Form | Raw Powder |
| Protein Content | 20–25% |
| Usage | Tablet Capsule, Health Drink, Smoothie Mix |
| Certification | FSSAI |
| Gluten Free | Yes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Cultivation Type | Natural Farming |
| Drying Method | Shade Dried |
| Grade | Nutraceutical |
| Form | Raw Powder |
| Protein Content | 20–25% |
| Usage | Health Drink, Feed Additive, Tablet Capsule, Smoothie Mix |
| Certification | FSSAI |
| Gluten Free | Yes |
| Country of Origin | India |
| Packaging Size | 25 kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India