Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer herbal amla powder, amla hair care powder, amla powder 100 gram, dried amla powder, amla powder food grade and seedless amla powder.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Processing Method | Dried |
| Organic Certification | Yes |
| Brand | Natural |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Type | PP Bag |
| Grade Standard | A Grade |
| Purity | 95 % |
| Shelf Life | 18 months |
| Moisture | 5 % |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Processing Method | Dried |
| Organic Certification | Yes |
| Brand | Natural |
| Packaging Size | 500 gm |
| Pack Type | PP Bag |
| Grade Standard | Food Grade |
| Purity | 98 % |
| Shelf Life | 18 months |
| Moisture | 2 % |
₹ 30 / Pack Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Shelf Life | 36 Months |
| Is It Organic | Yes |
| Usage/Applications | For hair care,For internal health |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Pack
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Processing Method | Dried |
| Organic Certification | Yes |
| Brand | Natural |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Type | Loose |
| Grade Standard | Food Grade |
| Purity | 95 % |
| Shelf Life | 18 months |
| Moisture | 5 % |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is It Organic | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Processing Method | Raw |
| Organic Certification | Yes |
| Brand | Natural |
| Pack Type | PP Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mehul (Founder)
Skyline Exim Sources
Shed No 19, Vinayak Industrial Estate - 4, NR Hrikrishna -51 Ind Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India